MĚSTSKÝ DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE ÚVALY, příspěvková organizace

V. Nováka 372, Úvaly 250 82

+420 281 981 934

mddmuvaly@mddmuvaly.cz

MENU

NOVINKY

29.04.2020 Přihlašování na tábory

Vzhledem k mimořádným opatřením, posouváme přihlašování na tábory na 29. 4. 2020 od 18h.

10.03.2020 Dnes od 18 hod. bude MDDM zavřené

Z rozhodnutí vlády, dnes od 18 hod. bude MDDM pro veřejnost do odvolání zavřené a nebudou se konat žádné akce.

02.03.2020 Jarní prázdniny

Od 2. do 6.3.2020 jsou jarní prázdniny. Kroužky se nekonají. Své děti můžete přihlásit na příměstský tábor nebo jen na jednotlivé výlety.

SLEDUJTE NÁS

Kukačky zabijáci

08.02.2019
Povídání (nejen) o kukačkách
 
Snad žádný jiný u nás žijící pták nemá tak typický a známý hlas jako kukačka. Co však o ní víme? Asi jen to, že klade vejce do cizích hnízd. Pro rozšíření znalostí o přírodě nebylo na škodu přijít 8. února na přednášku do MDDM s názvem Takoví normální zabijáci. Upřesňující podtitul Zajímavosti ze života kukaček a jiných hnízdních podvodníků vysvětloval, že nepůjde o úplně hororové věci.
S mnohaletými poznatky o životě a chování opeřenců se přišel podělit s posluchači prof. RNDr. Tomáš Grim, Ph.D., významná osobnost české ornitologie. V současné době se společně se zahraničními kolegy věnuje výzkumu ptáků. Je spoluautorem a spolueditorem první slovenské Ornitologické príručky a spoluautorem knihy o kukačce, která vyšla ve čtyřech jazycích (v české verzi ale není) a získala cenu „Nejlepší ptačí kniha roku 2017“. 
Lidé se zajímají o život kukaček už několik staletí. Přesto i dnes je možné získávat nové poznatky a odstraňovat mnohé mýty a polopravdy. Současnými výzkumnými metodami pomocí videokamer a vyhodnocením telemetrických údajů z vysílaček na tělech ptáků je možné sledovat vývoj mláďat, jejich chování a pohyb v krajině dospělých jedinců. Ptáků z řádu kukaček je na světě mnoho druhů. U nás je známá kukačka obecná, která je rozšířená jako letní pták po celé Evropě a Asii. Tyto kukačky díky tomu, že dokážou nepozorovaně a rychle klást vejce do cizích hnízd, obvykle rákosníka nebo rehka, zajistí výchovu většího počtu vlastních jedinců. Čerstvě vylíhlá mláďata kukaček uplatňují agresivitu v hnízdě nevybíravým způsobem, přesto hostitelský pár kukačku vykrmí. Před zimou odlétají dospělí ptáci do míst s příznivějšími klimatickými podmínkami. Jsou známy případy, že se vydají na cestu například z Finska přes Balkán až do zemí subsaharské Afriky a urazí vzdálenost 8 až 10 tisíc kilometrů.
Téměř dvouhodinové vyprávění profesora Grima bylo doprovázeno unikátními fotografiemi a video sekvencemi nasnímanými přímo z hnízd. Zdařilá přednáška se setkala v zaplněné galerii MDDM s velkým zájmem.
 
Text a foto   Vladislav Procházka