MĚSTSKÝ DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

V. Nováka 372, Úvaly 250 82

+420 281 981 934

mddmuvaly@mddmuvaly.cz

MENU

NOVINKY

13.12.2019 Kroužky končí

a začínají 6. 1. 2020

03.12.2019 DofE

Pokud jste nestihli schůzku s ambasadorem DofE (29.11.19), ale máte zájem o program, přihlašte se na kroužek DofE.

26.11.2019 DofE - Schůzka pro zájemce a jejich rodiče dne 29.11.19

od 17h v MDDM. Navštěvujete naše kroužky? Je Vám 13 let a více? Máte tak téměř splněno to co k účasti a získání ocenění v programu DofE potřebujete. Podpoříme vás na další cestě k rozvoji vašich dovedností (keramika, výtvarka, šachy, elektrotechnika apod.), sportovních aktivit (tanec, turistika atd.), dobrovolnictví (výpomoc v našem MDDM, doučování atd.). Naplánovat expedici s pomocí naší Olinky, také bude hračka. Přijďte se dozvědět víc!

SLEDUJTE NÁS

Kukačky zabijáci

08.02.2019
Povídání (nejen) o kukačkách
 
Snad žádný jiný u nás žijící pták nemá tak typický a známý hlas jako kukačka. Co však o ní víme? Asi jen to, že klade vejce do cizích hnízd. Pro rozšíření znalostí o přírodě nebylo na škodu přijít 8. února na přednášku do MDDM s názvem Takoví normální zabijáci. Upřesňující podtitul Zajímavosti ze života kukaček a jiných hnízdních podvodníků vysvětloval, že nepůjde o úplně hororové věci.
S mnohaletými poznatky o životě a chování opeřenců se přišel podělit s posluchači prof. RNDr. Tomáš Grim, Ph.D., významná osobnost české ornitologie. V současné době se společně se zahraničními kolegy věnuje výzkumu ptáků. Je spoluautorem a spolueditorem první slovenské Ornitologické príručky a spoluautorem knihy o kukačce, která vyšla ve čtyřech jazycích (v české verzi ale není) a získala cenu „Nejlepší ptačí kniha roku 2017“. 
Lidé se zajímají o život kukaček už několik staletí. Přesto i dnes je možné získávat nové poznatky a odstraňovat mnohé mýty a polopravdy. Současnými výzkumnými metodami pomocí videokamer a vyhodnocením telemetrických údajů z vysílaček na tělech ptáků je možné sledovat vývoj mláďat, jejich chování a pohyb v krajině dospělých jedinců. Ptáků z řádu kukaček je na světě mnoho druhů. U nás je známá kukačka obecná, která je rozšířená jako letní pták po celé Evropě a Asii. Tyto kukačky díky tomu, že dokážou nepozorovaně a rychle klást vejce do cizích hnízd, obvykle rákosníka nebo rehka, zajistí výchovu většího počtu vlastních jedinců. Čerstvě vylíhlá mláďata kukaček uplatňují agresivitu v hnízdě nevybíravým způsobem, přesto hostitelský pár kukačku vykrmí. Před zimou odlétají dospělí ptáci do míst s příznivějšími klimatickými podmínkami. Jsou známy případy, že se vydají na cestu například z Finska přes Balkán až do zemí subsaharské Afriky a urazí vzdálenost 8 až 10 tisíc kilometrů.
Téměř dvouhodinové vyprávění profesora Grima bylo doprovázeno unikátními fotografiemi a video sekvencemi nasnímanými přímo z hnízd. Zdařilá přednáška se setkala v zaplněné galerii MDDM s velkým zájmem.
 
Text a foto   Vladislav Procházka