ŠACHY

ŠACHY

Petr Nováček

Šachy  máme rozděleny na začátečníky a pokročilé. Šachisté se zúčastňují  turnajů, pořádaných  MDDM i jinými organizacemi.

4. turnaj Velké ceny MDDM Úvaly v šachu 2012/2013

Třetí květnová sobota patřila v Domečku opět šachistům. Ti se zde sešli, aby odehráli poslední předprázdninový, čtvrtý turnaj Velké ceny MDDM Úvaly 2012/2013.
Prezentovalo se celkem 18 hráčů, z nichž někteří přišli poprvé a jak doufáme tak ne naposledy. Jak je na turnajích v Domečku zvykem, tak se vyhodnocovaly zvlášť kategorie dospělých a dětí, ačkoli všech 11 dospěláků a 7 dětí hrálo společně.
Jak jsem již naznačil výše, tímto turnajem vrcholil celoroční turnajový seriál. Ačkoli bylo první místo mezi dospělými již téměř jasné a Oldřich Doležal si mohl tentokrát celý turnaj v klidu užívat, o ostatní místa na celkových stupních vítězů se stále ještě bojovalo.
Turnaj samotný probíhal jako vždy v bojovné, ale přátelské atmosféře. Napínavých sedm kol uteklo jako voda a na jejich konci se mohl z vítězství v turnaji radovat… Kdo jiný než Oldřich Doležal, který tak vyhrál všechny čtyři turnaje Velké ceny!  Tentokrát mu k prvnímu místu stačilo 6 bodů. Na druhé místo se vyšvihl Kamil Munia s 5 body, třetí pak skončil Petr Slavík se 4,5 body.
V dětské kategorii zvítězil s přehledem Martin Horák s 5 body, které by stačily i na třetí místo mezi dospělými. Pomyslnou stříbrnou pozici obsadil se 4 body Lukáš Saturka a třetí skončil s 3 body nováček na našich turnajích Goran Maeillo.
No a jak dopadlo celkové pořadí Velké ceny MDDM Úvaly 2012/2013?
Do něj se počítaly tři nejlepší výsledky ze všech čtyřech turnajů. Celkovým a naprosto zaslouženým vítězem se stal Oldřich Doležal, který v celkovém hodnocení nasbíral 284,5 bodu. Druhé místo obsadil Kamil Munia se ziskem 240 bodů a třetí skončil nejstarší pravidelný účastník našich turnajů – Milan Bartoň s 237 body.
Mezi dětmi se celkovým vítězem Velké ceny stal Lukáš Saturka se ziskem 194 bodů. Druhou pozici obsadil Michal Šetka se 166 body a třetí pak skončil Martin Horák se 156 body. Ten se ale zúčastnil jen dvou turnajů a kdo ví, jak by dětská kategorie dopadla, kdyby hrál aspoň ještě jeden.
„Medailisté“ z celoročního seriálu obdrželi za své výkony sladké ceny v podobě úžasných dortů a všichni účastníci turnaje pak diplomy a menší ceny.
Jak na závěr zhodnotit celoroční šachový seriál? Turnajů se zúčastnilo celkem 38 hráčů, což organizátoři hodnotí jako úspěch (ještě mají v živé paměti, když se před dvěma lety sešli na první šachovém turnaji v Úvalech celkem čtyři šachisté :)). Většina z nich se zúčastnila vícekrát a to je snad příslibem i pro všechny budoucí turnaje. Protože již od podzimu by se měl šachový turnajový seriál roztočit znovu. Pokud chcete být včas informování o termínech jednotlivých turnajů, prosím, napište na adresu petr.slavik@volny.cz a včas vám zašlu propozice.

Úvaly přivítaly malé šachisty ze středočeského kraje

V sobotu 23. března se do Úval sjely děti z okolních měst a šachových oddílů, aby v místní sokolovně odehrály 4. turnaj základního kola Krajského poháru mládeže regionu SD, který pořádal místní šachový kroužek při MDDM Úvaly.

Úvalská sokolovna přivítala celkem 54 soutěžících. Spolu s malými šachisty přijeli také jejich trenéři a rodiče a tak se v hracích prostorách pohybovalo téměř 100 šachumilovných lidí!

Soutěžící byli rozděleni do dvou kategorií podle věku, aby odehráli celkem 7 kol švýcarským systémem. Každý z nich měl na svoji partii 20 minut.

Mezi mladšími šachisty (narozeni po 1.1.2002), kterých se na startu prezentovalo 37, dominoval s plným bodovým ziskem Jakub Kubíče z ŠK Joly Lysá nad Labem, který nezaváhal ani v jedné partii a všech svých 7 soupeřů porazil. Na druhé místo dosáhl se šesti body Matěj Škrabánek z DDM Sokol Nymburk a třetí příčku vybojoval Jaroslav Boháč ze Sokola Český Brod s pěti body. Úvalské šachové naděje se umístily takto: 10. Michal Šetka, 16. Timothy Fernando – oba 4 body, 20. Nela Vlasáková – 3,5 bodu a 24. Marek Doležal – 3 body. Kompletní pořadí turnaje najdete na adrese

V kategorii starších šachistů (narozených po 1.1.1998) zvítězil Pham Cao Thuyen z Uhlířských Janovic, který v posledním kole doslova utekl hrobníkovi z pověstné lopaty a získal 6 bodů. Druhé místo vybojoval se stejným počtem bodů Martin Homola ze Sokola Český Brod. Bronzová příčka patřila Adamu Vackovi z DDM Sokol Nymburk s pěti body. Celkové pořadí turnaje můžete nalézt na adrese

Turnaj s přehledem odřídil rozhodčí Jan Fiala, který musel řešit naprosté minimum sporných momentů. I díky tomu odjížděli všichni z Úval spokojení a s pocitem pěkně stráveného dne.

2.turnaj Velké ceny MDDM Úvaly v šachu 2012/2013

Seriál Velké ceny MDDM Úvaly v šachu pokračoval v sobotu 8. prosince svým druhým dílem, kterého se zúčastnilo celkem 20 hráčů.

Jako obvykle se hrálo 7 kol tempem 2×15 minut na partii. A chce se napsat, že jako obvykle se vítězem stal Oldřich Doležal. Získal 6,5 bodu a bezpečně obsadil první místo. Na druhém místě se pak umístil Kamil Munia s 6 body a třetí místo s 5 body obsadil Petr Slavík.

V dětské kategorii, kde o vavříny bojovalo 7 dětí, vyhrál Lukáš Saturka se ziskem 4 bodů. Na druhém místě skončila jen díky horšímu pomocnému hodnocení Nela Vlasáková a na stupně vítězů se ještě vešel třetí Marek Doležal, který získal celkem 3 body.

Velká cena MDDM Úvaly 2012/2013 je tak ve své polovině. V celkovém pořadí samozřejmě vede vítěz obou turnajů Oldřich Doležal (194 bodů), na druhém místě je zatím Petr Slavík (159,5 bodu) těsně následovaný Milanem Bartoňem se 159 body.

Dětskou kategorii ovládá Lukáš Saturka se 131 body, druhý je po polovině Velké ceny Marek Doležal se 101 body a třetí místo v tuto chvíli patří Nele Vlasákové s 97,5 body.

Protože nás ještě čekají dva turnaje, tak určitě není nic rozhodnuto. Zvlášť, když se na konci Velké ceny bude každému účastníkovi škrtat nejhorší turnaj.

Příští turnaj se koná v MDDM Úvaly v sobotu 9. února od 14 hodin a všichni jste srdečně zváni. Přihlášky, prosím, posílejte na adresu petr.slavik@volny.cz.

Přijďte si zahrát! Těšíme se na vás!

Průběžné výsledky po 2. turnaji celoroční Velké ceny MDDM Úvaly:

1.turnaj Velké ceny MDDM Úvaly v šachu 2012/2013

V neděli 21. října se v našem Domečku odehrál první šachový turnaj sezony 2012/2013.

Celkem se sešlo 16 hráčů (8 dospělých a 8 dětí) a startovní pole dalo tušit, že to “bude boj”. Realita však byla jiná – celým sedmikolovým turnajem projel jako nůž máslem Oldřich Doležal, který neztratil ani půl bodu a vyhrál všech sedm partií. V několika partiích mu sice přálo štěstí, ale to jak známo číhá na ty připravené. Jeho vítězství v turnaji bylo naprosto zasloužené.

Za to o další místa se již urputně bojovalo. Druhý skončil Milan Bartoň se ziskem 5 bodů a třetí místo obsadil až díky lepšímu třetímu pomocnému hodnocení Petr Slavík se 4,5 body. Nepopulární bramborové umístění zbylo na Jana Tušku, který také získal 4,5 bodu.

Účastníci dětské kategorie tentokrát do bojů o přední místa nezasáhli, ale i jejich partie byly zajímavé a plné napětí. Vítězem v dětské kategorii se zaslouženě stal Lukáš Saturka, který nasbíral 4 body. Druhé místo obsadil Michal Šetka s 3 body a třetí skončil Marek Doležal také s 3 body (shoda jmen s vítězem turnaje není náhodná a rodinné geny se zřejmě nezapřou :)).

Turnaje se jako obvykle účastnili i další dětští šachisté z našich kroužků a měli si tak možnost vyzkoušet své znalosti a schopnosti v opravdovém turnaji.

Celkem nás od podzimu do jara čekají čtyři turnaje, které dostaly souhrnné označení Velká cena MDDM Úvaly v rapid šachu. Na konci seriálu budou vybrány tři nejlepší turnaje každého účastníka a ti nejlepší se mohou těšit na pěkné ceny.

Příští turnaj se koná v sobotu 8. prosince od 14 hodin a všichni jste srdečně zváni. Přihlášky, prosím, posílejte na adresu petr.slavik@volny.cz. Těšíme se na vás!